Bilgi Paylaşım

Pasaportsuz gidilen ülkeler

Konuyu yazan: ciceksaclikiz

Hiç pasaport, vize derdiyle uğraşmadan tatile çıkmaya ne dersiniz? Sadece nüfus cüzdanınızı kullanarak, 90 güne kadar gidebileceğiniz ülkeler var. İşte ne vize ne de pasaport isteyen o ülkeler…

GÜRCİSTAN

Kuzeydoğu komşumuz Gürcistan’la, gerçek anlamda dostluk ve komşuluk ilişkilerimiz var. Doğu ve Orta Karadeniz şehirlerinden aktarmasız otobüsle Artvin – Batum üzeri Gürcistan’a gidilebilir. Artvin Hopa’dan dolmuşla Batum’a giriş yapılabilir. Ayrıca, İstanbul başta bazı şehirlerimizden Batum ve başkent Tiflis’e aktarmasız uçak seferleriyle seyahat de çok kolay ve hızlı.

Ayrıca vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna üzerinden de Gürcistan’a gitmek mümkün. Ancak bu durumda nüfus cüzdanına ek olarak pasaportunuzu da yanınızda bulundurmanız gerekli.


KKTC

Dünya’da sınırlı siyasi otorite ve devletin ‘ülke’ statüsünde kabul ettiği, yani ‘tanıdığı’ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karşılıklı olarak nüfus cüzdanı ile seyahat edebildiğimiz ülkelerden. Kıbrıs gece hayatı, deniz kum güneş üçgeninde dinlenme, lüks tesislerinde Kıbrıs tatili ve yine casino kültürü ülkemizden turist çekiyor.  Kıbrıs turları da hep revaçta. Akdeniz’in en büyük üçüncü adası Kıbrıs, doğa yapısıyla da alternatif bir tatil imkanı sunuyor. Çok sayıda tarihi yapısı da bulunan Kıbrıs, Türkiye’den kuş uçuşu sadece 65 km. mesafede. KKTC’ye Türkiye’deki birçok ilden uçakla gidilebildiği gibi Mersin-Taşucu limanından deniz yolu ile de farklı alternatiflerle ulaşmak mümkün. Girne ve başkent Lefkoşa favori destinasyonlardan olsa da toplam 4 şehirli ülke tam bir turizm cenneti.


Ukrayna

Karadeniz’in karşı kıyısı, Avrupa’nın (topraklarının tümü Avrupa kıtasında bulunan) en büyük ülkesi Ukrayna’ya da 1 Haziran 2017’den itibaren sadece kimlik ile seyahat edebiliyoruz. 3 ay kadar süreyle gezilebilecek ve ziyaret edilebilecek Ukrayna’ya gitmek için diğerlerine göre bir fark var: Yeni çipli kimlik. Elimizdeki mevcut pembe kırmızı nüfus cüzdanlarıyla Ukrayna’ya seyahat edilemez, ancak yeni çipli kimlik veya vizesiz şekilde pasaport gereklidir.


Pasaportsuz Yurt Dışına Çıkış İçin Bilgiler, Püf Noktaları

  • Ehliyet ile uçamazsınız. İstisnaları duymuş olsanız da bu imkansızdır ve yasal değildir. Nüfus cüzdanı ya da pasaport gerekir.
  • Kimlikle çıkarken, yurt dışı çıkış harcı ödemezsiniz.
  • Pasaport ile çıkarsanız yurt dışı çıkış pulu almak zorundasınız. (15 TL)
  • KKTC’ye vizesiz ziyarette kalış süresi 180 gün içinde 90 günle sınırlıdır.
  • Vizesiz Gürcistan’da kalış süresi en fazla 1 yıl olarak uzatılmıştır. Süreyi aşan kişiler ülkeden engel olmaksızın direkt çıkabilir, ancak hem para cezası öder hem de – yasal olarak- 1 yıl ülkeye giriş yasağı alabilir.
  • Ukrayna’da pasaportsuz seyahat süresi 3 ay ile sınırlıdır. Aşarsanız ceza ödersiniz ve tekrar girmeniz nispeten sıkıntılı olur.
  • Gürcistan ve KKTC’ye her türlü kimlik ile seyahat etme hakkımız var ancak Ukrayna’ya kimlikle seyahat için yeni çipli kimliğe sahip olmamız gereklidir.
  • Hava yolu ile dış hatlar uçuşu yaparsınız. Çıkarken de dönerken de tax free shop alışverişi yapabilirsiniz.
  • Kara yolu ile yine dış hat çıkışı olur, gümrüklerdeki benzer mağazaları kullanabilirsiniz.
  • Deniz yolu ile de dış hat seyahati statüsündesiniz.

Yazar hakkında

ciceksaclikiz

Bazen durgun, bazen hareketli ruh halim nasılsa ben ona uyuyorum ;)

Yorum Yap