Bilgi Paylaşım

Google Link Kısaltma Servisi Nedir? “Goo.gl” Nasıl Kullanılır?

Konuyu yazan: Ne Oluyor Burda

ucretsiz-ve-en-iyi-url-kisaltma-servisleri-1

URL hepimizin bildiği gibi internet sayfalarımızda kullandığımız bağlantı adresilerine verilen addır.  Bu bağlantı adresleri bazen çok uzun olabilemekte.

Link kısaltma çok uzun olan linklerin yapısını, daha kısa bir hale getirmeye yarayan araçlardır.Özelliklede uzun bir alan adınız var ve yazılan sayfayı tanımlamak için biraz uğraşırsanız uzun uzadıya bir adrese sahip olabiliyorsunuz  ayrıca bu adresleri farklı platformlarda paylaşırken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yada en basitinden bir arkadaşınıza telefondan veya SMS olarak internet sayfasındaki bir yazıyı söylerken aklınızda tutmak, söyleyebilmek veya yazabilmek sıkıntı haline gelebilir.

Sadece bununlada kalmaz.  Mesela Twitter uygulaması bu servisi kullananlar iyi bilirler malesef ki servisin en büyük özelliği belirli bir karaktere kadar yazı yazabileceğiniz.  Uzun bir adresi kalkıpta yazdığınız zaman ne yorum yapmaya yeriniz kalır nede açıklamaya.

Örnekler çoğaltılabilir.  SMS, E-mail, Telefon, blogunuz ve sosyal ağlar. Hemen hemen hepsine akılda kalıcı veya yer kaplamayan bağlantı adreslerini kullanmak her zaman avantaj sağlamaktadır.

Linke tıkladığında, aynı şekilde url adresine yönlendirilir, yani url değişmez, sadece link daha az karakterli bir şekilde kısalmış olur. İnternette bir çok link kısaltma servisi bulunur, bu servislerden biri de Google Link kısaltma servisidir.

Google Link kısaltma ücretsiz ve sadece Google hesabınızı kullanarak kullanabileceğiniz bir hizmettir.

https://goo.gl/

Adrese girdiğinizde, kısaltmak istediğiniz linki gireceğiniz bir alan bulunur, buraya linki yazdıktan sonra “Shorten Url” butonuna bastığınızda, link kısalacak ve hemen alt kısma kısaltılmış bir link tanımlanacaktır, yanında orjinal linki ve tıklanma sayısı gibi istatistikler de görüntülenecektir.

Yazar hakkında

Ne Oluyor Burda

Ruh halini bilmeyen kimliği belirli kişi...

Yorum Yap